בי"ס חב"ד בת"א - מקום הראשון בתחרות המדעים

בית ספר חב"ד בנות ביפו בראשות המנהל הרב מיכאל בן ארוש, זכה במקום הראשון ביריד הארצי לעבודות חקר מדעי.

במעמד מכובד שהתקיים באוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים, נישא בגאון שמו של בית הספר. הזכייה הובילה לקידוש ה' ולקידוש שם חב"ד ורשת אוהלי יוסף יצחק.

התלמידות החוקרות מכתה ו' נשאלו על העבודה שהציגו וצוות השופטים התפעל מיכולת ההסברה ומהידע שהן הפגינו. העבודה נעשתה בהדרכתה של המורה למדעים.

לתחרות הארצית מגיעות כחמישים עבודות נבחרות של תלמידי כיתות ו' וט' בתחומי חקר ופתרון בעיות. לתחרות הארצית קדמה תחרות מחוזית ובית הספר נבחר לייצג את מחוז תל אביב. בתחרות השתתפו בתי ספר רבים עם אמצעים רבים יותר מבי"ס חב"ד ולמרות זאת הצליח ביה"ס להעפיל לגמר ולזכות במקום הראשון. זכיה זו היא המשך ישיר להצלחה בשנה שעברה, בה הגיע ביה"ס למקום השני בארץ!

העבודה עסקה בחקר התופעה "קישוטית האשל". זוהי פטריה טפילה שמופיעה על הגזע של עצי אשל. נחקרו תשעים עצים, בבית הספר ובסמוך לו. נבדקו הגורמים להופעת הפטרייה וההשפעה של הפטרייה על העצים. במהלך החקר התגלתה תופעה נוספת והועלו שאלות חקר חדשות. המחקר הוא חלוץ! השאלות הנוספות שהועלו עדיין לא נחקרו בארץ.

לצד החקר המדעי התווסף הפן היהודי –חסידי: עץ האשל מסמל את ההתיישבות של אברהם אבינו בארץ ישראל: "ויִּטַּע אֶשֶׁל בִּבְאֵר שָׁבַע... וַיָּגָר אַבְרָהָם בְּאֶרֶץ פלישתים יָמִים רַבִּים " (בראשית כ"א, ל"ג) המדרש (בראשית רבה) מתאר כי בצל האשל היה אברהם מקבל את אורחיו, מכבד אותם, ומפיץ את שם ה' על ידי כך שלמדם להודות לו: "ואמר להון: ברוך אל עולם שאכלנו משלו". אברהם אבינו נודע כמכניס אורחים וכגומל חסד.

הרבי מסביר שגם אנחנו קבלנו מאברהם אבינו ב"ירושה" את התכונה של גמילות חסדים, "תכונה זו נטועה בלב כל יהודי... לתת לזולת דבר החסר לו...".

הזכיה המרגשת והתהליך הלימודי חינוכי שעברו תלמידות בית הספר, מעידים יותר מכל על ההשקעה ועל ההתמסרות.